Kaktüs Çeşitleri Aynı Gün Hızlı Teslimat

Üye Olun. İlk Alışverişe Özel İndirim : salonbitkileri2024

 

bitki ara sepet

Kaktüs


En Güzel Salon Bitkisi

 

Kaktüsler evlerde ve ofislerde kolaylıkla yetiştirilebilen bir salon bitkisidir. Bakımı zahmetsiz ve dayanıklı olan kaktüs kapalı alanların dekorasyonunda yaygın olarak kullanılmaktadır.

 Kaktüs Çeşitleri Aynı Gün Teslim

Sıralama
Fiyat Aralığı

 Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?

 

 Suya çok fazla gereksinim duymayan, rutin bakımları yapıldığında büyümesi sağlıklı olabilen bir bitki olsa da bazı detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bitkiyi sularken saksı tabağına su koyularak toprağın suyu çekmesi beklenmelidir. Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.

 

 Kaktüslerin suyu depolama özelliği olduğundan aşırı sulama bitkinin çürümesine neden olabilir. Sulama suyunun ise beklememiş taze ve içme suyu olmasına dikkat edilmelidir. Kaktüsler ışığı sevdiği için güneş alan yerler bitkinin sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Yeteri kadar güneş ışığı alamayan kaktüs yeterli beslenemediği için solabilmektedir.

 

 Kaktüsler küçük saksılarda yetiştirilmektedir, toprağı ise suyu rahatça emebilecek özellikle olmalıdır.

 Kaktüsün sağlıklı bir biçimde gelişmesi için belirli dönemlerde budama yapılmalıdır. Budama işlemi, kaktüsün güzel bir şekil almasını ve gelişimini daha kolay ilerletmesini sağlamaktadır.

 

 Kaktüsün Büyümesi Nasıl Sağlanır?

 

 Kaktüsler uygun ortamların sağlanmasıyla hızlı büyümektedir. Toprak özelliği, bitkinin aldığı gün ışığı, sulama miktarı ve ortam sıcaklığı gibi faktörler bitkinin gelişimine etki etmektedir. Kullanılacak saksının çok küçük olmaması bitkinin sağlığı için önemlidir. Kaktüslerin parazitlerden korunması gerekir ve varsa hastalıklı kısımları temizlenmelidir.

 

 Çiçek Açan Kaktüs Türleri Nelerdir?

 

 Bu bitki ailesinin çeşitli çiçek açan türleri bulunmaktadır. Gelişme dönemini tamamlayan kaktüsler çiçek açmaktadır. Açan çiçekler ise 4 haftaya kadar dayanmakta ve sonrasında dökülmektedir. Çiçek açan bazı türler:

 

 Stapelia Gigantea: Büyümesi çok hızlı olan bu kaktüs türünün çiçeği yıldız şeklindedir. Yaz ayları çiçek açma zamanlarıdır.

 

 Huernia Transmutata: Bu kaktüs türü farklı renk ve boyutlarda çiçek açmaktadır. Yılın her mevsiminde çiçek açmasına rastlanıldığı gibi genellikle yaz aylarında daha verimlidir.

 

 Poyete Kaktüsü: Zehirli bir kaktüs çeşidi olarak bilinen bu bitkinin gelişimi uzun sürmekle birlikte çiçek açması da yılları bulabilmektedir.

 

 Echinopsis: Kaktüs türleri içerisinde soğuğa en dayanıklı bitki türüdür ve kısa süreli olarak gövdesinde çiçekler açmaktadır.

 

 Gymnocalycium: Aşılama yöntemiyle üretilen bu çeşit süsleme maksadıyla yetiştirilmektedir. Renkli çiçekler açmaktadır.

 

 Rebutia: Tüylü dikenlere sahip olan bu kaktüs çeşidi çok kısa sürede çiçek açmaktadır. Çiçekleri kırmızı, beyaz ve sarı tonlarındadır.

 

 En güzel kaktüs çeşitlerini www.salonbitkileri.com adresinden sipariş verebilirsiniz.