Kauçuk Ağacı Çiçeği Çeşitleri ve Fiyatları Aynı Gün Teslim

Üye Olun. İlk Alışverişe Özel İndirim : salonbitkileri2024

 

bitki ara sepet

Kauçuk Ağacı


Kauçuk Ağacı

 

Kauçuk ağacı salon bitkileri arasında yer alır. Bu bitki ev ve iş yeri gibi alanlarda sıklıkla yetiştirilen ve sevilen bir bitkidir. Hoş ve heybetli yapakları ile dikkat çeken bitkinin bakımı da oldukça kolaydır. Dayanıklı olması, kolay bir şekilde yetiştirilebilmesi ve detaylı bakıma ihtiyaç duyulmaması nedeniyle her ortama uyum sağlama özelliği vardır.

Kauçuk Ağacı Ficus Elastika Bitkisi

Sıralama
Fiyat Aralığı

 

 Kauçuk ağacı dutgiller familyasından bir bitkidir. Ficus cinsinden olan bu bitkinin anavatanının tropikal Asya olduğu bilinir. Kauçuk bitkisinin nem bulunmayan yerlerde yaşaması mümkün değildir. Bu sebeple bu bitki Türkiye'de Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıklıkla yetiştirilir. Her zaman yeşil kalabilen iri yaprakları vardır.

 

 Kauçuk kelimesi Güney Amerikalı bir halk tarafından kullanılan Keçuva dilinde yer alan Kauchuk kelimesinden gelir. Bu kelimenin anlamı ağlayan ağaç şeklindedir. Kauçuk bitkisine bu ismin verilmesinin nedeni gövdesinin akan bir suya benzetilmesidir.

 

 Kauçuk Ağacı Özellikleri Nelerdir?

 

 Kauçuk ağacı dayanıklı ve bakımı son derece kolay olan bir ağaç türüdür. Kauçuk ağacı en dayanıklı bitki türleri içerisinde yer alır. Yaprakları her zaman koyu yeşildir ve bunun yanında iri ve parlak yaprakları bulunur. İri ve geniş yapraklı olan bu bitkinin gövdesi de ağaca benzer.

 

 Kauçuk bitkisinin boyu yaklaşık iki metreye kadar ulaşabilme özelliğine sahiptir. Doğal ortamda ise bitkinin boyu 30 metreye kadar ulaşabilir. Kauçuk bitkisinin uzun yıllar yaşayabilmesi için neme ihtiyacı vardır.

 

 Kauçuk Ağacının Faydaları Nelerdir?

 

 Kauçuk ağacı çeşitli faydaları sahip bir bitkidir. Özel bir bitki olması nedeniyle hediye olarak da sıklıkla tercih edilir. Bu bitkinin havayı temizleme özelliği bulunur. Evde bakıldığı zaman evin havasını temizleme özelliği vardır. Kauçuk ağacı ortamın havasını değiştirmesinin yanında bitkisel tedavilerde de kullanılan bir bitkidir.

 

 Bitkinin bakımı son derece kolay olduğu için günümüzde salon bitkisi olarak sıklıkla tercih edilir. Son derece dayanıklı bir yapıya sahip olan bitki uzun süreler su verilmese bile hemen solmaz. Doğrudan güneş ışığı alması durumunda da zarar görmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Bu bitki ılıman ve nemli havaları sever. Bu sebeple çok sıcak ve kuru bölgelerde su püskürtme yöntemi ile nemlendirilmesi gerekir.