Starliçe Çiçeği Cennet Kuşu Aynı Gün Teslimat
Aynı Gün Teslim Bitki, Orkide, Çiçek ve Hediyeler
bitki ara sepet

Starliçe


Starliçe Bitkisi

 

Starliçe eşsiz çiçekleri ile dikkat çeken Güney Afrika’ya özgü olan bir bitkidir. Starliçe evde, ofiste, bahçede, tüm iç ve dış mekanlarda kolaylıkla yetiştirilebilen harika bir bitidir.

 İhtişamlı Starliçe Bitkisi

Sıralama

 Starliçe Bitkisi Nedir?

 

 Cennet kuşu olarak da biline starliçe bitkisi Güney Afrika kökenli bir bitkidir. Bitkinin diğer bir adı da turna bitkisidir. Starliçe açtığı zaman tropik bir kuş olan cennet kuşuna benzediği için bu ismi almıştır. Bu çiçekle ilgili eğlenceli bir diğer gerçek ise dev starliçe bitkisinin 9 metreye kadar büyüyebilmesidir. Ancak starliçe toksisitesi nedeniyle evcil ev hayvanlarından uzak tutulmalıdır.

 

 Starliçe Özellikleri Nelerdir?

 

 Starliçe yaprak dökmeyen çok yıllık bir bitkidir. Yeraltı kökünden çıkan oval, geniş, büyük ve uzun saplı gri yeşil yaprak yığınlarına sahiptir. Starliçe genellikle tropik bir kuşun sorgucunu andıran parlak turuncu ve canlı mavi çiçekler açar.

 

 Starliçe 1.25-1.85 cm yüksekliğine ve 95-125 cm genişliğine kadar büyüyebilir. Bu nedenle bahçe dekorasyonu için muhteşem bir çiçektir. Gövdesiz küme şeklinde bir büyüme modeli izler. Starliçe kışın sonunda veya ilkbaharın başlarında art arda çiçekler açmaya başlar.

 

 Starliçe Anlam ve Sembolizm

 

 Starliçe çiçeği cenneti, neşeyi, beklentiyi, özgürlüğü ve heyecanı simgeler. Aynı zamanda sadakati, sevgiyi ve düşünceliliği temsil ettiği için evliliklerde yıl dönümü resmi çiçeği olarak kabul edilir. Ek olarak starliçe hayata pozitif açıdan bakmayı temsil eder.

 

 Starliçe Bakımı Nasıl Yapılır?

 

 Starliçe bakımı kolay olduğu için ev ve tropikal bir bahçe bitkisi olarak popüler bir seçimdir. Aynı zamanda mekandaki havayı temizle özelliği vardır. Starliçe kuraklığa dayanıklı, güneşi ve sıcağı seven bir bitkidir. Nemli toprakları sevse de bir kere ekildikten sonra uzun süre sulama yapılmasa bile dayanmaktadır.

 

 Aşırı sulama köklerinin çürümesine neden olacağı için sulama sırasında toprağının hafif kuru kalması önemlidir. Sert rüzgarlardan uzak, don olmayan açık havalar starliçe için uygun bakım alanlarıdır.

 Starliçe düzenli olarak budama isteyen bir bitki değildir.

 

 İlkbaharda hasarlı yapraklarının kesilmesi yeterli olur. Hasarlı alanlar keskin bir budama makası ile dibine kadar kesilmelidir. Starliçe genel olarak az bakım gerektiren ve kolay yetiştirilen bir bitkidir.