Deve Tabanı Bitkisi ve Çiçeği Aynı Gün Teslimat
Aynı Gün Teslim Bitki, Orkide, Çiçek ve Hediyeler
bitki ara sepet

Deve Tabanı


DÜNYANIN EN KARAKTERİSTİK BİTKİLERİNDEN BİRİ: DEVE TABANI

Benzersiz görünüşü ile Deve Tabanı, kendine özgü yaprak biçimi ile oldukça dikkat çeken ev bitkilerinden biridir. Doğal delikli yapıya sahip bu olağandışı yapraklar nedeniyle Latince “canavar” anlamına gelen “monstrous” kelimesinden türetilerek Monstera adı verilmiştir.

Monstera Deve Tabanı Aynı Gün Teslim

Sıralama

Monstera ailesinin 49 üyesi bulunur. En çok bilineni ve ev bitkisi olarak yetiştirileni Monstera Deliciosa adı verilen Deve Tabanı bitkisidir. Bir tür sarmaşık olan Deve Tabanı, sıcak iklimlerde ağaç gövdelerine sarılarak 20 metreye kadar uzayabilir. Yapraklarının boyutu 90 cm uzunluk ve 75 cm genişliğe ulaşabilir.

İlginç görüntüsü ile iç mekan bitkisi olarak çokça tercih edilen Deve Tabanı, bakımı kolay bir bitkidir. Doğru bakım sayesinde yaprakları daima yeşil ve parlak kalacaktır.

Deve Tabanı Hakkında Az Bilinen Gerçekler

  • Yapraklarının görüntüsü nedeniyle İsviçre Peyniri Bitkisi olarak da bilinir. Bununla birlikte Pencere Yaprağı, Bölünmüş Yapraklı Filodendron ve Ceriman gibi isimlerle de anılır.

  • Deve Tabanı, yağmur ormanlarında doğal olarak yetişir. 

  • Özellikle en çok bilinen türü olan Monstera Deliciosa cinsinin, 75cm uzunluğa kadar ulaşabilen yenilebilir meyveleri oluşur. Muz ve ananas karışımı bir tada sahiptir. 

  • Yaz ortalarında çiçeklenir ve 5 ile 45 cm uzunluğunda krem rengi çiçek salkımı gelişir. 

  • Ev hayvanları, özellikle kedi ve köpekler için zehirlidir.

Deve Tabanı için Doğru Bakım Önerileri

Deve Tabanı, 21 derece sıcaklığındaki ortamı sever. Parlak ama doğrudan olmayan güneş ışığı idealdir. Yine de yılda bir veya iki kez doğrudan ışığa maruz bırakılmalıdır. Bu yeşilin sürekliliğini sağlayacaktır.

Saksı seçiminizi derin ve bol drenajlı saksılardan yana yapın. Nemli ortamı sevmekle beraber, su içerisinde olmayı sevmeyen bir bitkidir. Su içine oturtmak köklerine zarar verecektir. Sulama işlemi haftada bir veya iki kez sulama yapılmalıdır. Sulama öncesinde toprağı kontrol etmek gerekir. Saksının yarısına kadar kuruluk hissediliyorsa sulama yapılmalıdır. İki sulama arasında toprağın hafif kuruması gerekir.

Deve Tabanını, bulunduğu alana göre istediğiniz şekilde budamanız mümkündür. Budamanın şeklini dilediğiniz gibi yapabilir, budadığınız yapraklarla çoğaltma yapabilirsiniz.